Wednesday, May 31, 2023

За пътя към стабилността

Това е една практически насочена статия с откритията ми до тук относно търсенето на стабилност. Защо стабилност? Защото обикновено, щом сме несигурни за действията си, почваме да търсим нещо, което да ни даде сигурност, отговор. Примери за такава несигурност са:

  1. Как да реагираме на дадена ситуация?
  2. Добър ли е или лош даден навик? Как да се отнасяме към навиците?
  3. Как да се отнасяме към силните емоции?
  4. Как да се отнасяме към грешките си?
  5. Как да се отнасяме към желанията си?
Поне при мен, често е имало такива въпроси. За някои от тях съм намерил отговори, за други още търся. Тук целя да систематизирам откритията си. Преди да продължа, нека споделя два цитата:
Истината е земя без път. - Кришнамурти

Бъди светлината за себе си. - Буда

Това е основата на философията, която съм изградил до тук. Никой не може да те доведе до истината. За това не разчитай на учители, гурута, йоги, светци. Разчитай на себе си. Търси, експериментирай и мисли критично. Философията, която носи положителни резултати и е критично издържана е за теб. И двата фактора са важни. Ако нещо е критически издържано, но не носи резултати, то не е практично. Ако нещо не е критически издържано, но носи резултати, те ще са временни или водещи до духовно падение. За себе си съм открил, че във втората категория попадат култовете и сектите. В първата категория попада много от философстването. И пак, дори това ми разсъждение трябва да се приеме със съмнение, защото кой съм аз да твърдя каквото и да било?

Как се оценяват положителните резултати?

На първо място, положтилените резултати в началото са субективни. Те водят до по-добър живот за теб. Страданието намалява и щастието се увеличава. В последствие, хората около теб се чувстват по-добре, по-спокойни. Ти взаимодействаш с хората целейки тяхното добро. Имаш все повече пространство и сила да помагаш на хората около теб без да очакваш нещо в замяна. В даден момент стигаш етап, в който си отвъд това да се чувстваш добре или зле. Просто действаш по най-добрия начин и отговаряш на виковете на съдбата. Постепенно минаваш към положителни резултати, които са отвъд теб, отвъд колективното, отвъд света.

На база това, всяка практика, метод, мисъл, дума и действие, които извършваш трябва да бъдат наблюдавани. Те водят ли до тези положителни резултати? Водят ли само сега? Или водят през целия ден, седмица, месец, години? Дългосрочна ли е промяната? Ако са водели до сега до все по-положителни действия, продължават ли да го правят? Ако не, време ли е да се търси друг метод?

Задавайки си тези въпроси ти ставаш все по-осъзнат за мислите, думите и действията си и ги фокусираш в правилната посока. Ти ставаш адаптивен към света и към постоянно променящите се обстоятелства. Също така, това ти позволява да ставаш стабилен по най-бързия начин.

Накрая, много е важно да се спомене, че това развитие е временно. То ще ти помогне много да живееш по-добър живот, но в никакъв случай няма да те доведе до просветление, нирвана, божественото или някакъв краен стадий на вечно блаженство. Това е практика с начало и край. Поставяща основите за крайния стадий, но по никакъв начин не пораждаща го. Няма практика, която да породи този краен стадий, той идва сам, когато трябва. Но няма как да дойде, ако съзнанието не е подготвено за него.

Как се мисли критично?

Уви, има много методи, които носят положителни резултати, но краткосрочно или чрез заблуда. Тези методи водят до това съзнанието да се заблуди, че става по-добро, но всъщност да се заблуждава все повече. Такива методи са силни оръжия в ръцете на лидери на секти и култове. Единственият начин човек да се предпази от това е чрез критичното мислене.

Всяка философия и съвкупност от методи представлява една теория. Тази теория първо трябва да е без противоречия вътре в себе си. Второ, тя трябва да води до следствия, които не вредят, както на теб, така и на другите около теб. Стигането до тази оценка се случва посредством критичното мислене.

Лично аз развивам критичното си мислене, както със собствен анализ на различните философски учения, така и чрез четенето на чужди трудове. Много философи вече са стигнали до определени заключения за определени култове и начини на мислене, които не са полезни. Анализирайки тяхната логика, откриваш шаблони, които са логически издържани и могат да бъдат прилагани в оценката на други култове и начини на мислене. Философът, който най-много съм изучавал аз е Мортен Толбол. Той е писал доста за различни култове и мисловни обърквания.

Какви философии съм открил и до какви изводи съм стигнал за тях?

В тази последна секция ще споделя много на кратко откритията си за различни методи. За всеки метод ще споделя и линкове, където човек може да прочете повече.

Мортен Толбол

Оценка: най-смисления подход, който съм открил до сега.

На кратко: философията е свързана с това да търсиш истаната за себе си. Медитацията е помощно средство. Критичното мислене е от първостепенна важност. В даден момент трябва да отидеш отвъд мисълта за да прозреш нещата. Религията може да от помощ в началото на духовна практика.

Ресурси:

  1. https://mortentolboll.weebly.com/
  2. http://mortentolboll.blogspot.com/

Стоицизъм

Оценка: лесно разбираем е. Напоследък също така изпитва възраждане, което прави намирането на ресурси и хора лесно. Притеснява ме модернизирането, защото то може да подведе хората, които не са запознати с основните текстове.

На кратко: методи и практики свързани с това да свикваш със смъртта и несгодите.

Ресурси:

  1. Сенека, "Нравствени писма до Луцилий"
  2. Марк Аврелий, "Към себе си"
  3. Епиктет
  4. A Guide to the Good Life

Диамантен път на будизма

Оценка: има потенциал да е култ. Практиките са довели до положителни резултати при мен, но поради рискът от култизъм и следването на учител излязох от това движение.

На кратко: последователите твърдят, че методите тук са много силни и водят до бързи резултати. Нужно е да си активна част от последователите и да получаваш посвещение за всяка практика. Разчита се много силно на учителя като човек, на който в даден момент силно да се довериш. Разклонение на Карма Кагю течението в Тибетския Будизъм.

Ресурси:

  1. https://www.diamondway-buddhism.org/
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Tibetan_Buddhism
  3. https://www.reddit.com/r/Buddhism/comments/dwdol/comment/c13otn4/
  4. http://diamondwaycult.blogspot.com/
  5. https://www.quora.com/Is-Diamond-Way-Buddhism-a-cult
  6. https://www.reddit.com/r/Buddhism/comments/xjm4ok/is_diamond_way_buddhism_legitimate_is_it_a_cult/?onetap_auto=true
  7. https://forum.culteducation.com/read.php?12,59830,page=176
  8. https://www.buddhistchannel.tv/index.php?id=70,2619,0,0,1,0#.ZHdZA9JBxhE

Теравада будизъм

Оценка: тепърва задълбавам там. Няма конкретни практики, които да се следват. Всичко трябва да бъде открито от човека.

На кратко: Това е палийският канон на будизма. Смята се за най-стария и близък до ученията на Буда. Също така, се твърди че ако човек иска да постигне резултати с тези учения, той трябва да стане монах.

Ресурси:

  1. https://www.accesstoinsight.org/
  2. Difficult points in Buddhism

Православен мистицизъм

Оценка: труден ми е за разбиране. Но пък е близо до културата, в която съм.

На кратко: православният мистицизъм има за цел да ти открие тайната на Бог отвъд Църквата. Един от методите за изучаването му е практикуването на Иисусовата молитва и четене и вдъхновение от живота на светците.

Ресурси:

  1. The Way of a Pilgrim
  2. https://orthodoxwiki.org/Philokalia. В България се нарича Добротолюбие и е съставено от 5 тома
  3. Synaxarion

New Age

Оценка: често пълни глупости. Основа на много култове и вредни практики. Много често хората, проповядващи тази философия целят богатство, а не помощ.

На кратко: съвкупност от най-различни движения, опитващи се да пречупят стари движения през нов поглед. Пример за такива: модерен шаманизъм, теософия, позитивно мислене, астрология, неоадвайта веданта, Кен Уилбър, Тони Робинс, Ошо.

Ресурси:

  1. https://www.enlightened-spirituality.org/neo-advaita.html
  2. https://mortentolboll.weebly.com/my-cultural-criticism.html

Шаманизъм

Оценка: нямам никаква практика тук. Много трябва да се внимава да не се обърка с модерния шаманизъм.

На кратко: древни практики и философия свързани с близостта до природата. Уви, в България, е много популярен модерният шаманизъм (Plastic Shamanism).

Ресурси:

  1. Трудовете на Мирча Елиаде
  2. https://mortentolboll.weebly.com/plastic-shamanism-the-matrix-dictionary.html
  3. https://www.culturalsurvival.org/publications/cultural-survival-quarterly/spiritual-hucksterismthe-rise-plastic-medicine-men

Даоизъм

Оценка: Дао Дъ Дзин е полезно като медитативно четиво.

На кратко: учение за следване на Източника и базиране на действията ни на това. Фокус върху дълъг живот, здраве, стабилност и сексуални постижения чрез определени практики.

Ресурси:

  1. Книгата Дао Дъ Дзин (Tao Te Ching)
  2. Chuang Tzu

Каква е моята практика в момента?

На този етап фокусът ми е върху:

  1. Редовна медитация с методите на Толбол
  2. Изучаване на Теравада Будизъм
  3. Последни опити да разбера Православния мистицизъм
  4. Критично изследване на някои движения и публикуване на статиите тук
  5. Изкарване на магистратура по философия
Точка 1 е практиката, която искам да изтествам и да видя дали ще донесе положителни резултати.

Точки 2 и 3 са един експеримент в това да имам религия в началото на практиката си. Толбол твърди, че религиозната рамка, стига да не е част от движение, помага за първоначалните резултати. Все още не мога да преценя коя е по-правилната религиозна рамка за мен - Теравада, Православен мистицизъм или нещо друго.

Точки 4 и 5 са с цел да развивам критичното си мислене.

No comments:

Post a Comment

За пътя към стабилността

Това е една практически насочена статия с откритията ми до тук относно търсенето на стабилност. Защо стабилност? Защото обикновено, щом сме ...